A že nám chutná!

18. bře, 2021
20. čvn, 2020

Venku je pořád neveselo, deštivo a nevlídno, a tak si musejí nejmenší mrňata hrát zase doma.

15. čvn, 2020

Dnes mám narozeniny a po týdnech dešťů, následujícími dny dusna, se vyloupl nádherný den.

A hned ráno jsem nečekaně dostala nejkrásnější dárek - od zahrádky!

Vezmu to popořadě.

Jako malá jsem vždycky chodila u domu po starém laťkovém plotu až k (už tehdy před skoro 50 lety) prastaré růžičce, které stařík udělal v rohu zvláštní ohrádku. Měla totiž strašně velké a těžké květy, ve kterých se drželi škvoři. Když zmokla, lístky zhnědly a bylo po parádě. Tedy pokud se jí ty vnější lístky neotrhaly. Vnitřní byly pořád sytě růžové a krásně voněly. Moc ráda jsem jí rozebírala.

Tak v 15 letech jsem s ní dělala pokusy. Zloušela růžový sirup, dávala ji do čajů, ale pořád jsem z pochutin cítila parfém, takže nic moc. To už jsem věděla, že je to prý pravá stolistá růže. Lístků jsem se nikdy nedopočítala, protože jich v květu bylo rozhodně více než sto.

S domem v roce 2006 shořela i růžička. Nějak jsem si toho ve víru událostí ani nevšimla. Asi za pět let máma objevila výhonek. Kořeny evidentně  přežily a růžička se rozhodla znovu vyrůst. Jenomže ji našly ovce a bylo po ní. Sháněla jsem novou všude možně - jedna zahradnice mi dokonce oznámila, že ji pro mě má, ale pak se omluvila, že to ta pravá není. Ono  za růží stolistých se vydává hodně nových odrůd, ale původní prostě není.

Vloni jsme udělali okolo domku plot - právě kvůli ovcím, abychom měli aspoň pár kytek okolo.  A růžička se objevila zase!!! Jeden výhonek, ale byl. Tentokrát už za plotem. Pořídili jsme ji snobskou oporu a dneska - na stejném místě jako kdysi - vykvetla. Zase máme i dům a před ním stejnou růžičku. 

Ono se řekne - růžička - ale jak se dověděla, že mám dneska narozky - to fakt nevím.

P.S. mám recept na prý skvělé růžové víno :-) 

29. kvě, 2020

.

Drátěnky už si zespodu okukují malé fazole, hrách, ačokča a lichořeřišnice.

28. kvě, 2020

Dnes se mi vrtal pan doktor v zubu a zeptal se, jestli to vydržím bez injekce. Odpověděla jsem, že ano, ale že doufám, že za to dostanu aspoň obrázek. Obratem jsem se dověděla, že obrázky už jsou out a teď dávají zvířátko. To jsem s díky a slovy, že jich mám doma plnou chalupu (doslova, protože aktuálně máme 15 krásných třítýdenních kuřátek v bedně v kuchyni a z líhně právě teď slyším pípání dalších klubajících se tvorečků) odmítla. A protože jsem měla na zubařském křesle spoustu času, konečně jsem si spočítala, že jsem před usednutím do výše zmíněného nakrmila celkem 74 žaludků našich spolubydlících - myši v to nepočítám. 

Když jsem se už dnes dala na statistiku, vypsala jsem si před chvilkouv křesle i rostliny - plodiny - kytky - prostě vše zelené, co nám teď roste  našim přičiněním okolo domu. Počet druhů rostlin o fous vyhrál. Něco na tom oteplení bude, protože předloni se nám třeba urodil venku meloun o váze 9,6 kg. Na nadmořskou výšku 550 to docela ušlo :-)

Znáte je všechny? Pokud se k nám vydáte, můžete je zkusit najít nebo se s nimi seznámit. Doufám, že sezónu přežijou všechny.

Seznam přikládám v abecedním pořadí, vyšlo mi rovných 80 rodů.

Tady jsou!

ačokča
angrešt
arónie
asimina
astra
borůvka
brambory
brusinka
celer
cibule (kuchyňská, šalotka)
cínie
cuketa
česnek
dobromysl obecná
dřín
dýně (hokaido, gigant, olejná)
estragon
fazol (keříčkový, šarlatový)
heřmánek
hledík
hrušeň
hvozdík
jabloň
jahody (zahradní, měsíční, lesní)
jasmín
jeřáb
jinan
jiřina
josta
kaki
kapusta
kaštanovník setý
kedluben (modrý, gigant)
kivi
kmín
kopr
kopretina kýlnatá
koriandr
křen
kukuřice cukrová
líska
mačík
majoránka
mák
maliník (zahradní, arktický)
máta
meloun vodní
měsíček
mochyně peruánská
mrkev
neduňka lékařská
okurky (nakládačky, salátové)
oměj
orlíček
ořešák
ostružiník
paprika
petržel
rajče
rozrazil klasnatý
růže
rybíz (červený, černý)
ředkvička
řepa (krmná, salátová)
salát
slaměnka
sléz
slunečnice
smilek
srdcovka
stračka
šalvěj
šanta
švestka
tabák virginský
topinambur
topolovka
večernice
vinná réva
zelí

P.S. Zapomněla jsem na rebarboru, tak přikládám aspoň obrázek její letošní třetí sklizně.  Ať vám pod rukama všechno roste!